Od 343 odbornika u skupštinama pet gradova u Vojvodini, čak 102 odbornika, odnosno skoro 30 odsto, promenili su svoje političke partije, pokazalo je istraživanje Vojvođanskog istraživačko-analitičkog centra (VOICE).
Šesti grad u Vojvodini, Sombor, odbio je da dostavi podatke o promenama u lokalnoj skupštini. Zbog nepostupanja tog organa vlasti VOICE je žalbu uputio Povereniku za informacije od javnog značaja.
Iako su 102 odbornika napustila odborničke liste sa kojih su na poslednjim lokalnim izborima osvojili mandat, takozvanih preleta je bilo mnogo više, jer su pojedini odbornici u nekoliko navrata menjali odborničke grupe i stranke.
Tako je, na primer, prema evidenciji o promenama u odborničkim grupama u Skupštini Subotice, od 67 odbornika, koliko broji lokalni parlament, stranke promenilo 23 odbornika, ali je ta institucija zabeležila čak 41 „prelet“.
Odbornica Aleksandra Bukvić iz Srpske radikalne stranke (SRS), izabrana na zajedničkoj listi te partije, Demokratske stranke Srbije (DSS) i Srpske demokratske stranke (SDS) „Lista za Srbiju“ nekoliko meseci nakon formiranja istoimene odborničke grupe obavestila je predsednika skupštine u Subotici da više nije članica SRS i da će ubuduće nastupati kao samostalna odbornica, u okviru odborničke grupe „Lista za Srbiju“. Nekoliko meseci nakon toga Bukvić je gradsku skupštinu obavestila da istupa iz te odborničke grupe i da će u daljem radu nastupati kao samostalna odbornica. Ona je nakon toga pristupila odborničkoj grupi „Samostalne socijaldemokrate“, da bi danas bila u odborničkoj grupi Srpske napredne stranke (SNS).
Odbornik u subotičkoj Skupštini Arpad Katona izabran je na listi „Izbor za bolji život – Boris Tadić“. On se mesec dana nakon što je naveden na zvaničnoj listi odbornika istoimene odborničke grupe, našao na spisku novoformirane odborničke grupe „SDPS-SPO“. Nekoliko meseci nakon toga Katona je odlučio da će nastupati kao samostalni odbornik, da bi nakon toga pristupio odborničkoj grupi „Samostalne socijaldemokrate“. Katona je, potom, sredinom aprila prošle godine, pristupio SNS-u, gde je i danas.
U Subotici je i kompletan odbor Demokratske stranke Srbije (DSS) prešao u SNS. U tom gradu su u prethodne tri godine četiri odbornika DSS prešla u SNS.
Neizjašnjeni odbornici
Zanimljiv slučaj dogodio se u Sremskoj Mitrovici, gde je zabeleženo i da se odbornik nije još uvek izjasnio o svojoj političkoj pripadnosti.
Prema evidenciji Skupštine grada, koja broji 61 odbornika, Nenad Lemajić, koji je pripadao odborničkoj grupi „Grupa građana – vredna Mitrovica“, a koji je zajedno sa još 14 odbornika napustio tu grupu početkom januara ove godine, nije se još izjasnio kojoj odborničkoj grupi pripada.
Ostali odbornici ove grupe građana pristupili su odborničkoj grupi SNS.
U Sremskoj Mitrovici beleže se masovni preleti, pa je tako, sem navedenih 15, u aprilu 2013. godine devet odbornika odborničke grupe DS istupilo iz te grupe i formiralo odborničku grupu „Za bolju Mitrovicu“, dok je Damir Pismestrović obavestio skupštinu da će biti samostalni odbornik.
Iznevereni birači
Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku u Subotici, Pančevu, Zrenjaninu, Novom Sadu i Sremskoj Mitrovici na poslednjim izborima glasalo je 413.975 birača. Kada se na taj broj primeni procenat odbornika koji su promenili svoje opredeljenje, dolazi se do podatka da je svoj glas „bacilo“ oko 123 hiljada birača.
Skupština Zrenjanina broji 67 odbornika među kojima je 19 „preletača“, odnosno ukupno 25 „preleta“. U tom gradu se beleže i slučajevi napuštanja vladajuće odborničke grupe SNS. Odbornica Svetlana Đajić, izabrana na listi SNS, zvanično je u februaru prošle godine obavestila odbornike da je članica Republikanske partije, a krajem prošle godine pismeno je obavestila skupštinu da je od avgusta članica SRS.
SNS je u Zrenjaninu napustila i odbornica Eržebet Popov, koja je početkom ove godine obavestila lokalni parlament da će svoju odborničku funkciju obavljati kao članica Republikanske partije.
Ipak, u Zrenjaninu je velike gubitke imala Demokratska stranka, koju je napustilo devet odbornika u prethodne tri godine.
Pančevo je grad sa najmanje odborničkih „preleta“ u Vojvodini. U Skupštini grada Pančeva, koja ima 70 odbornika, 16 njih je promenilo stranke, a zvanični podaci beleže 18 političkih promena u lokalnom parlamentu. Kao objašnjenje za ovako „dobru“ statistiku može se navesti i činjenica da u Pančevu vlast čini široka koalicija u kojoj su, između ostalih, i DS i SNS.
U jednoj skupštini dve odborničke grupe SPS
U Skupštini Novog Sada, koja broji 78 odbornika, zvanično je zabeleženo 20 „preletača“ i 21 prelet.
Zanimljivo je da, nakon razmirica između socijalista, u novosadskom parlamentu sada postoje dve odborničke grupe Socijalističke partije Srbije (SPS).
U odgovoru koji je VOICE-u stigao iz novosadske skupštine objašnjava se da je tadašnji čelnik skupštine i odbornik SPS Siniša Sević, zbog osporavanja naziva nove odborničke grupe, u januaru ove godine zatražio od predsednika SPS Ivice Dačića izjašnjenje da li je dao svoju saglasnost za upotrebu ličnog imena u nazivu nove odborničke grupe.
„Do dana sačivanjavanja ovog izjašnjenja, Ivica Dačić nije dostavio izjašnjenje Skupštini grada Novog Sada u vezi sa traženim“, navodi se u odgovoru te institucije.
Predsednik opštine Apatin: Javna je tajna da se odbornici kupuju
Predsednik opštine Apatin Živorad Smiljanić, koji je na čelu te opštine, sa kraćim prekidima, već 33 godine, ocenio je da bi trebalo menjati zakone. On je u izjavi za VOICE rekao da bi čelnike lokalnih samouprava trebalo birati po većinskom sistemu, a da bi bilo dobro da se na taj način biraju i odbornici i poslanici. „Mi kao stremimo ka Evropi, a ne radimo ono što radi cela Evropa. Svuda, pa i u republikama bivše Jugoslavije, predsednici opština se biraju po većinskom sistemu. A na taj način treba da se biraju i odbornici, jer se zna u lokalnoj samoupravi koliko ko ima autoriteta, jer odbornici predstavljaju građane koji ih biraju. A sada oni predstavljaju partije“, istakao je Smiljanić, koji je kadar SPS. Na pitanje kako će ubuduće oni koji budu sastavljali liste moći da budu sigurni da neko od kandidata neće nakon izbora promeniti stranku, predsednik opštine Apatin je rekao da je to nemoguće. „Odbornik je vlasnik mandata, a odbornici se kupuju i to je javna tajna. I tako se prekomponuju vlasti, da li novcem ili radnim mestom… Zato je i nastao haos i toliko prekomponovanja vlasti jer je dato pravo da je odbornik vlasnik mandata“, ocenio je Smiljanić. Kako je rekao, situacija sa stranačkim preletima danas je najgora. „Ranije nije bilo prebega ili su se oni retko kada dešavali“, naveo je Smiljanić. Komentarišući mišljenje zajednice i birača o odbornicima koji su promenili svoje stranke nakon izbora, predsednik opštine Apatin je ocenio da oni ne mogu biti poštovani. „Ti preletači ne bi mogli dobiti ni glasove od svoje porodice, a kamoli od građana. Ljudi ne vole one koji nemaju morala, obraza, principa, već se vode samo ličnim interesom“, ocenio je on.
Najviše prelazaka u SNS
Prema podacima, dobijenih iz pet vojvođanskih gradova, najviše odbornika preletača u prethodne tri godine završilo je u SNS, njih 28. Ta partija ujedno beleži i najmanji odlazak odbornika, jer su je napustile samo dve odbornice u Zrenjaninu.
Najveće odborničke gubitke beleži DS, iz koje je u pet navedenih gradova otišlo u prethodne tri godine 35 odbornika. Ipak, iz DS u SNS je „prebeglo“ deset odbornika.
Maja Živanović (VOICE)